kidsmed

Poradna

Co děti nejčastěji trápí?

poznejte nejčastější projevy
a kdy je potřeba nás navštívit

zvýšená teplota

rýma a kašel

bolest bříška

průjem a zvracení

1.

CO KDYŽ MÉ DÍTĚ TRÁPÍ ZVÝŠENÁ TEPLOTA / HOREČKA?

Zvýšená teplota (rozumějte mezi 37-38st. C), popřípadě horečka (nad 38st.C) je jedním z nejčastějších projevů infekce. Může být způsobena jak virovým, tak bakteriálním onemocněním. Jenom podle výše horečky to zpravidla hodnotit a poznat nelze, je potřeba přihlédnout i k ostatním příznakům. Malá miminka a batolata je nejlepší měřit rektálně (pak 0,5 stupně vždy odečteme). Tato hodnota je přesnější, než měření digitálním teploměrem na čele. 

Velmi varovným příznakem bývá, pokud se s vysokými horečkami objeví i červenofialová vyrážka na kůži – v takovém případě vyhledejte co nejdříve pediatra, který vaše dítě vyšetří.

Zvýšenou teplotu – tedy do 38 st.C není potřeba srážet léky na teplotu (nazýváme je antipyretika). Teprve, pokud teplota přesáhne 38 st.C, je dobré tyto léky použít. Jedná se o léky s účinnou látkou paracetamol (Panadol, Paralen) nebo ibuprofenum (Nurofen, Brufen, Ibuprofen). Každý z těchto léků můžeme podávat maximálně 4x denně, s rozestupem 6 hodin. U dětí do 3 měsíců je doporučeno nepodávat léky s ibuprofenem. Pořiďte si pro ně do lékarničky tedy Panadol.

Srážet horečku pomocí zábalů není ideální provádět u velmi malých dětí.

Při zvýšené teplotě a horečce dbejte více než kdy jindy na dostatečný přísun tekutin.

2.

CO KDYŽ MÉ DÍTĚ TRÁPÍ RÝMA A KAŠEL?

Rýma a kašel nás provázejí v podstatě celoročně. 

U malého miminka může být „obyčejná“ rýma velkým problémem – miminko může mít velké obtíže s příjmem stravy, pokud má ucpaný nosík. Při sání se potom odpojuje a nedokáže se tedy dostatečně zasytit. Je proto velmi důležité nosík opět zprůchodnit. U těch nejmenších dětí používejte na propláchnutí nosíku mořskou vodu nebo ještě lépe Vincentku ve spreji a následně nosík důkladně odsajte (nejlépe odsávačkou, co se dá připojit k vysavači). Smrkat umějí většinou účinně až tak čtyř až pětileté děti. Do té doby nezbyde, než odsávačku použít. Mořskou vodu i Vincentku ve spreji můžete používat bez omezení, i mnohokrát denně. Opatrní buďte s kapkami typu Nasivin, Sanorin, které lze používat opravdu jen v nezbytných případech na krátkou dobu, aby neničily sliznici v nose a nosní přepážku. Důsledné odsávání nosu či smrkání jsou skutečně zásadní. 

Zhruba děti předškolního věku už zvládnou nos vyplachovat speciální konvičkou, určenou k vyplachování nosu a nosních dutin. Pořídíte jí v lékárně. Do konvičky přiloženou odměrkou nadávkujete kuchyňskou sůl a dolijete vodou. Pak přiložíte konvičku k nosu dítěte, to se nakloní a nos vypláchne. Je to opravdu velmi účinná a bezpečná metoda péče o nos v době rýmy.

Kašel bývá často způsoben pouhým zatékáním rýmy do nosohltanu, kde pak dráždí. Proto často důsledná péče o nos vyřeší i kašel.
Příčiny může být ale samozřejmě i závažnější, zvlášť pokud má dítě i teplotu. Pokud kašel s teplotou přetrvávají několik dní, měl by dítě poslechnout pediatr. Pokud bude mít podezření na zápal plic, je možné, že vás pošle na rentgen plic, aby si nález ověřil.

Kašel může být buď suchý a dráždivý nebo produktivní, kdy dítě vlhce odkašlává. Suchý kašel je třeba spíše přitlumit – např. kapkami Tussin nebo Levopront. Kašel vlhký naopak podpoříme sirupy typu ACC, abychom dítěti pomohly hleny odkašlat. 

Kašel může být i projevem alergického onemocnění či přímo astmatu. Takové kašle se často opakují ve specifických situacích či podmínkách, třeba pokud je dítě vystaveno nějakému alergenu. Problematika alergického kašle a astmatu je natolik rozsáhlá, že je lepší ji probrat přímo s pediatrem.

3.

co když mé dítě trápí BOLEST BŘÍŠKA? 

U nejmenších dětí se objevují v podobě dětských kolik. Postihují asi jednoho kojence z deseti. Projevují se epizodami dráždivosti a bolesti bříška se zvedáním nohou. Bývají horší odpoledne a k večeru. Často jsou při tom děti hodně zaplynované. Kojencům pomáhají masáže bříška v teplé vodě při koupání nebo i během dne, klidný a citlivý přístup a důsledné odříhnutí po kojení nebo krmení. Je vhodné dlouhodobě podávat probiotika (např. BioGaia), a to dlouhodobě a zejména u dětí, které přišly na svět císařským řezem. U nich bývají dětské koliky častější.

Jinou příčinou bolestí břicha u dětí kteréhokoliv věku mohou být infekce zažívacího ústrojí – ať už virové (např. rotaviry) nebo bakteriální (Salmonela, Campylobacter). Často jsou spojeny s teplotou, průjmem a zvracením. U dětí s takovouto příčinou obtíží pomůže dieta, dostatek tekutin a probiotika (laktobacílky, Biopron).

Někdy – a to poměrně často – jsou bolesti břicha u dětí spojeny s jejich psychickým naladěním a třeba se stresem ve škole nebo v rodině či v okruhu kamarádů. Těmto bolestem břicha říkáme neorganické – nemají podklad v onemocnění některého z orgánů. Abychom mohli bolesti břicha označit jako neorganické, je potřeba vyloučit jinou příčinu.

Závažnou akutní situací je zánět červovitého přívěšku slepého střeva (apendicitida). Bolestivost bývá největší v pravém podbřišku, ale nemusí tomu tak být vždy, což bývá matoucí. Někdy bývá i zvýšená teplota a zvracení. Tuto situaci pomůže definitivně rozhodnout až dětský chirurg.

Děti ale také může bolet bříško třeba při angíně, zápalu plic nebo zánětu ledvin či močových cest.

Pokud si nejste jisti, jakou příčinu bolesti břicha má vaše dítě, nebo pokud jsou intenzivní a hlavně pokud vaše dítě zvrací a neodchází mu větry ani stolice, navštivte jistě dětského lékaře.

4.

co když mé dítě trápí PRŮJEM A ZVRACENÍ? 

Bývají nejčastěji způsobeny virovou nebo bakteriální střevní infekcí. Někdy jsou provázeny i zvýšenou teplotou či horečkou a bolestmi břicha. 

Zvracení může být někdy projevem závažnějšího onemocnění jako je třeba zánět ledvin. Závažným projevem bývá zvracení i tehdy, pokud se objevuje pouze po ránu po probuzení a není provázeno horečkou. V takovém případě nechejte jistě dítě vyšetřit pediatrem.

Pokud hovoříme o nejčastější příčině zvracení a průjmu . tedy o střevní infekci – zpočátku je třeba na dobu zhruba jedné až dvou hodin vynechat jídlo i pití. Nesnažte se zvracení „zlomit“ podáváním coca-coly či jiných bublinkových nápojů těsně po tom, co dítě zvracelo. Opravdu nějaký čas vyčkejte a pak začněte s podáváním malého množství tekutin, zprvu po lžičkách. Ideálně chladnou neperlivou minerálku či lehce oslazený černý čaj. Ovocní čaje vhodní nejsou. Teprve když vidíte, že dítě tekutiny po lžičkách toleruje, dovolte mu pít ze skleničky či z hrnečku, ale i tak po douškách. Pokud bude dále tekutiny tolerovat, máte skoro vyhráno. Dohlédněte i nadále nad dostatečným přísunem tekutin.

Do jídla dítě zprvu nenuťte vůbec. Tekutiny jsou ze začátku důležitější. Pokud dítě dále zvracet nebude, zkuste mu po několika hodinách podat suchý rohlík či banán. Dietní stravu ponechejte několik dní (suché pečivo, banány, vařené brambory, vařená mrkev, suché vařené těstoviny, vývar). Na několik dní vynechejte mléčné výrobky a maso. Ideálně, pokud budete dítěti alespoň měsíc po proběhlé epizodě průjmu a zvracení podávat probiotika (laktobacílky, Biopran)

kdy jet na pohotovost?

Je vaše dítě dušné? Zatahuje podžebří a mezižeberní svaly? Má velké bolesti břicha? Má vysokou horečku, kterou nemůžete srazit léky na teplotu, které máte doma? Objevuje se vašemu dítěti po těle červenofialová vyrážka a má horečku? Nepříjímá stravu ani tekutiny? Opakovaně zvrací? Silně krvácí? Má křeče nebo asymetrii v obličeji či na končetinách? 
Pokud si nejste jisti zdravotním stavem vašeho dítěte a ordinace je již zavřená, vyhledejte, prosím, lékařské ošetření na pohotovosti dětského oddělení. 
Pokud není situace akutní, vyčkejte s ošetřením do dalšího dne.



ADRESA:
Oblastní nemocnice Kolín, a.s.
Žižkova 146, Kolín 280 02
Dětské oddělení – pavilon D, přízemí



najít na mapě

přečtěte si ZAJÍMAVý ČLÁNek

JAK správně PEČOVAT
O EKZEMATICKOU POKOŽKU

PŘEČÍST

JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT
O EKZEMATICKOU POKOŽKU

Atopický ekzém je dlouhodobé onemocnění a výsledky léčby jsou často vidět až za velmi dlouhou dobu. Často je třeba vyzkoušet řadu preparátů, než si najdete „ten pravý“ právě pro vaše dítě. Léčba vyžaduje vaši velkou trpělivost.

Atopický ekzém se často objevuje už u kojenců, v období plném kojení. Závažnost kolísá od několika drobných kruhovitých ložisek ekzému až po závažně celotělové projevy. V těch nezávažnějších případech je někdy nutná spolupráce pediatra, dermatologa a alergologa – imunologa.

Základem péče o kůži je atopika je důsledné promazání a to několikrát během dne. Koupele by měly být krátké. Do vody je vhodné přidávat přísady určené pro atopiky (např. od firmy Bioderma, LaRoche nebo Linola). Po té, co dítě vyndáte z koupele, osušte ho jen velmi lehce a hned aplikujte promazávací masti na ještě lehce zavlhlou kůži (chladivý synderman, vitaminová mast, nebo jiné promazávací přípravky). Účinnost je pak vyšší. 

Na aktivní ložiska se někdy nevyhneme aplikaci mastí a krémů s kortikoidy. Většinou se ale jedná o jejich krátkodobé podání na celkově malou plochu, proto se jejich systémových vedlejších účinků není třeba obávat. 

Závažným problémem bývá často svědění spojen s atopickým ekzémem. Děti pak často špatně spí a jsou mrzuté i během dne. Pokud mají ekzém školáci, jsou často nevyspalí a mají horší výsledky ve škole. Svědění je někdy opravdu úporné. U menších dětí si někdy vystačíme s Fenistil kapkami proti svědění, někdy je potřeba zvolit něco účinnějšího. Účinnější léky bývají už ale na předpis.

Důležitá je také otázka správného oblečení pro atopika – volte bavlněné oblečení, ne příliš těsné. Vyhněte se naopak syntetickým materiálů, fleecu a flauši.

Pro atopiky je potřeba upravit i prostředí, ve kterém žijí. Zvlášť u závažných atopiků je dobré odstranit všechny plyšáky, koberce a jiné lapače prachu, které doma máte. Někdy je nezbytné se vzdát i domácích mazlíčků.

Ke zhoršení atopického ekzému dochází často při nemoci, stresových situacích, zapocení či růstu zoubků. 

Společným cílem nás i vás bude dostat ekzém pod kontrolu a naučit se předvídat období jeho vzplanutí a preventivními opatřeními zabránit jeho zhoršování.

ZAVŘÍT

JAK ZAMEZIT NAKAŽENÍ
COVID MEZI SOUROZENCI

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. 

1. ŽÁDNÉ HUBIČKY

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí.

2. KAŽDÝ NA SVÉM PÍSEČKU

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. 

3. VĚTREJTE I V MRAZU

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí.

ZAVŘÍT

TIPY NA NEJLEPŠÍ
NÁPLASTI V LÉKÁRNÁCH

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. 

1. ŽLUTÁ SRDÍČKA VEDOU

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí.

2. NENÍ JEDNOROŽEC JAKO NOSOROŽEC

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. 

3. LESNÍ ZVÍŘÁTKA Z NAŠÍ TAPETY JSOU STEJNĚ NEJ

Zdrcená Ema zkouší své štěstí u Rudolfa. Ten je však bez peněz, tudíž i zde jsou její prosby neúspěšné. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí. Ema, která žila svůj vysněný život pouze se svými milenci, je zoufalá. Jednoho dne jí přijde domů dopis, že pokud ihned nezaplatí.

ZAVŘÍT